niedziela, 13 sierpnia 2017

#9 Nie pozwól innym deptać swoich marzeń


Powrót po bardzo długiej przerwie. Jeszcze nie wszystko na blogu jest idealnie dopracowane, ale staram się oduczyć dążenia do przesadnej idealności :D. Temat o którym napisałam dzisiejszy post tkwił w mojej głowie od dłuższego czasu i chciałam się z Tobą nim podzielić. Chcę pisać dla Ciebie częściej, poruszać różne kwestie. Życz mi powodzenia :D 

* * * 

Kiedy byliśmy dziećmi mieliśmy wiele różnych marzeń. Począwszy od zostania księżniczką, posiadanie pieska czy nowy rower. Nikt nas za to nie ganił, nie wyśmiewał. Dzieliliśmy się tymi marzeniami ze sobą i nie słyszeliśmy: „Jakie to głupie marzenie. Jak możesz marzyć o czymś takim?!” Nawet jeżeli chodziło o spotkanie krasnoludka czy list z Hogwartu – who cares?



W miarę dorastania zaczęto mówić nam o tym co w życiu teoretycznie jest najważniejsze. Marzenia zeszły na dalszy plan –„ Jakie to dziecinne. Weź się lepiej za realia”. Mam wrażenie, że próbowano wybić nam z głów nasze wewnętrzne dziecko. Tak sobie myślę, że to wręcz okrutne. Jak można komukolwiek nakazać o czym wypada marzyć?! (W temacie "powinno się/należy/wypada w sedno u Szymona - klik) Podzielić marzenia na te zarezerwowane dla dzieci i takie dla dorosłych. Hmm… Dla mnie to bzdura! Czy to komuś krzywdę robi, gdy największym marzeniem Kowalskiego jest najnowsze Subaru czy bitwa na balony z wodą albo bieganie na boso po kałużach? 


Dla mnie marzenia to ważna sprawa. Spełnianie tych małych jak i większych budzi moje wewnętrzne dziecko i co za tym idzie – przynosi wiele radości, często także satysfakcji. Jasne, że z wiekiem część moich marzeń trochę się zmieniła. Jednak mam też takie jedno wieloletnie, które nie pamiętam nawet kiedy zrodziło się w mojej głowie.  Marzę, żeby popływać z delfinami. Wiem, że spełnię to marzenie i już na samą myśl śmieję się sama do siebie :) 


A Ty o czym marzysz? Zdarzyło Ci się, że ktoś uznał Twoje marzenie za infantylne bądź je wyśmiał? Pamiętaj! To są TWOJE marzenia i nie pozwól nikomu ich deptać!



Pozdrawiam, Agulens

środa, 4 stycznia 2017

#8 „Chcę zrobić badania krwi” – czyli słów kilka o morfologii krwi obwodowej

Najbardziej popularnym i podstawowym badaniem laboratoryjnym krwi jest morfologia. Dziś postaram się rozszyfrować co znaczą poszczególne skróty :).


Zacznę może od małej powtórki z biologii, żeby później się nie rozpisywać tylko przejść do konkretów. Ludzka krew składa się z części płynnej czyli osocza/surowicy (tutaj nie będę wdawać się w szczegóły) oraz tzw. elementów morfotycznych – krwinek. Krwinki dzielą się na: k. czerwone, k. białe i płytki krwi. 

UKŁAD CZERWONOKRWINKOWY
  • RBC – liczba krwinek czerwonych ( erytrocytów)
Erytrocyty są krwinkami występującymi w największej ilości w ludzkiej krwi. Odpowiadają za transport tlenu w organizmie. 

  • HCT – hematokryt 
Hematokryt jest to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości pełnej krwi . 

  • HGB – hemoglobina 
Mówiąc najprościej – dzięki niej krew jest czerwona. Im jest jej więcej tym odcień krwi jest intensywniejszy :D 

  • MCV – średnia objętość krwinki czerwonej 
Określa nam wielkość krwinek czerwonych. Wartości obniżone świadczą o tym, że krwinki czerwone są mniejsze niż ustalona norma, analogiczne podwyższone wartości mówią nam o większych erytrocytach. 

  • MCH – średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej
Wskaźnik ten świadczy o ilości hemoglobiny w krwinkach czerwonych.

Najczęściej obniżone wartości parametrów czerwonokrwinkowych (RBC, HGB, HCT, MCV, MCH) świadczą o występowaniu niedokrwistości popularnie nazywanej anemią. Jednak do zdiagnozowania tej jednostki chorobowej koniecznie jest wykonanie jeszcze większej ilości badań m.in. ilości żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. 
Podwyższone parametry czerwonokrwinkowe występują raczej sporadycznie np. w chorobie- czerwienicy prawdziwej.

UKŁAD BIAŁOKRWINKOWY

Krwinki czerwone odpowiedzialne są główne za funkcję immunologiczną organizmu

  • WBC – liczba krwinek białych (leukocytów)
Podwyższona liczba WBC często świadczy o występowaniu stanu zapalnego. Jednak ich wysoka liczba może występować również fizjologicznie (prawidłowo) w ciąży, w odpowiedzi na stres czy wysoką temperaturę. Natomiast obniżone wartości mogą być spowodowane występowaniem choroby nowotworowej, działaniem wybranych leków czy środków chemicznych, lecz nie tylko. 

  • NEU/NEU%* - liczba neutrofili (granulocytów obojętnochłonnych)
Liczba neutrofili wzrasta głównie w przypadku toczącego się w organizmie zakażenia bakteryjnego. Jednak podwyższenie liczby granulocytów obojętnochłonnych można też zaobserwować fizjologicznie w ciąży. Obniżone wartości NEU są obserwowane po uszkodzeniu szpiku, które zostało spowodowane ogólnie mówiąc chemioterapią. Jednak niższe wartości NEU mogą być również wynikiem przebytych niektórych zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy pierwotniakowych. 

  • LYM/LYM% - liczba limfocytów
Liczba limfocytów wzrasta w chorobach zakaźnych (krztusiec, mononukleoza) jak również w chorobach wirusowych. Dopiero ekstremalnie (bardzo potocznie mówiąc) przekroczone normy wartości liczby limfocytów mogą sugerować występowanie choroby nowotworowej białaczki. Jednak nie są jej jednoznacznym wyznacznikiem! 

  • MONO/MONO% - liczba monocytów
Wzrost liczby monocytów może być spowodowany wybranymi chorobami zakaźnymi takimi jak np. mononukleoza. 

  • EO/EO% - liczba eozynofilii (granulocytów kwasochłonnych)
Najczęściej o podwyższonej ilości eozynofili mówimy w przypadku chorób alergicznych i pasożytniczych. 

  • BAZO/BAZO% - liczba bazofili (granulocytów zasadochłonnych)
Wzrost liczby BAZO obserwujemy u chorych ze stanami alergicznymi i przy nadwrażliwości na leki. 


* Liczby białych krwinek podawane się w tzw.wartościach bezwzględnych czyli konkretnej liczby komórek (pierwsza wartość np. NEU) oraz w wartościach procentowych (np. %NEU) - ile procent z całej liczby krwinek białych (WBC) stanowi dana grupa.  

UKŁAD PŁYTKOWY
  • PLT – liczba płytek krwi (trombocytów) 
W przypadku płytek krwi najczęściej mamy do czynienia ze zmniejszą ich liczbą. Przyczyną tego stanu mogą być infekcje, niedobory kwasu foliowego czy witaminy B12, nowotwory jak i inne choroby. Natomiast podwyższona liczba PLT może świadczyć o przewlekłym stanie zapalnym, niedoborze żelaza czy niektórych nowotworach, ale być również wynikiem wysiłku fizycznego. Istnieje również schorzenie – nadpłytkowość samoistna ( nie ma określonej przyczyny jej występowania). 




Mam nadzieję, że się zbytnio nie rozpisałam i napisałam to jak najbardziej zrozumiale :). Jakby były jakieś wątpliwości to piszcie chętnie odpowiem na pytania. Dajcie znać czy jesteście zainteresowani konkretnymi normami morfologii krwi. Nie pisałam tego w tym poście, bo wtedy byłby to naprawdę tasiemiec :D. 

Pozdrawiam, Agulens 


UWAGA! Wszystkie podane wiadomości opierają się na mojej aktualnej wiedzy popartej fachową literaturą. Moją one wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do wystawienia jakiejkolwiek diagnozy medycznej bez konsultacji z lekarzem specjalistą